Pilates metodas ir jo esmė

     Pilates metodo metodo esmė – bet kokio judesio atlikimas iš kūno centro dar kitaip vadinamo ,,jėgos namais“ (angl. power house) laikantis šių pagrindinių principų, – atsipalaidavimo (angl. relaxation), susikaupimo (angl. concentration), taisyklingo kvėpavimo (angl. breath), taisyklingo kūno dalių išdėstymo (angl. alignment), judesio plastiškumo (angl. flow), tikslumo (angl. precision), vizualizacijos (angl. visualization) , pasinaudojant kūno kontrolės (angl. body control) filosofija – ,,protas aukščiau kūno“ (angl. mind-over-body). 

     Atliekant Pilates pratimus būtina susikaupti ir suprasti kiekvieną judesį, nes teigiami pokyčiai gali atsirasti tik sąmoningai supratant tai, ką darai. ,,Jūsų kūnas paklūsta Jūsų protui” – sakė J.Pilates. Dėmesys turėtų būti sutelktas į procesą, bet ne į galutinį rezultatą. Du skirtingi ketinimai: a) gerai atlikti judesį ir b) gerai išmokti judesį,- motorinių įgūdžių susiformavimo efektyvumas labiausiai priklauso nuo ketinimo ,,gerai išmokti“, nei nuo ketinimo ,,gerai atlikti“ . Judesio išmokimas – pagrindinis Pilates metodo tikslas, o iš čia keliamas reikalavimas judesį suprasti.

      „Kad patirtų fizinio pratimo naudą, žmogus privalo išmokti tinkamai kvėpuoti. Nuo kvėpavimo priklauso visas gyvenimas“ (Pilates, 1945). Pilnas įkvėpimas ir iškvėpimas būtina kiekvieno Pilates pratimo dalis. Pilates įkvėpimas vadinamas ,,šoninis šonkaulinis“, įkvepiant į apatinę nugarinę šonkaulių dalį, nekeliant krūtinkaulio ir nepučiant pilvo, iškvėpimas – traukiant priekinę pilvo sieną gilyn link nugaros. Toks kvėpavimas palengvina judesio atlikimą, sustiprina stabilumą, pagerina mobilumą ir suteikia judesiui laisvumo. Labai svarbu, kad kvėpavimas ir judesiai derėtų tarpusavyje. Ne vietoje ir nelaiku įvepiant ir iškvepiant, o ypač sulaikant kvėpavimą, kūne sudaromos įtampos, kurios nustelbia malonų, darniai dirbančių raumenų ir taisyklingai atliekamo pratimo jausmą. Žmogus, jausdamas nemalonias įtampas, nebegali galvoti apie atliekamą pratimą, bet galvoja apie nemalonius jausmus, kuriuos sukelia įtampos.

     Gera laikysena sėkmingai gali būti išugdyta tik tada, kai visas kūno mechanizmas tobulai kontroliuojamas. Darant pilates pratimus visi judesiai atliekami iš lėto. Pilates metodo filosofija teigia, kad pratimą geriau atlikti 3 kartus taisyklingai, nei keliasdešimt kartų bet kaip. Kuo sąmoningiau  kontroliuosi savo judesius treniruotėje, tuo sėkmingiau juos perkelsi į kasdienę savo veiklą, paversdamas automatiškais. Automatiškas judesys yra tada, kai jį atliekant galima be klaidų atlikti ir kitą užduotį.

     Pilates pratimų nauda išimtinai priklauso nuo to, kaip tiksliai ir laikantis nurodymų atliekamas pratimas. Netaisyklingai atliekamas pratimas neturi jokios naudos. Kiekvienas Pilates metodo judesys turi savo prasmę. Kiekvienas specialisto nurodymas yra ypač svarbus ir negalima praleisti jokios detalės, nes bus prarasta pratimo esmė. Todėl prasmingiau susitelkti ties tiksliais ir idealiais judesiais, nei išsiblaškius atlikti daug bet kokių judesių.

     Pilates metodo išskirtinis bruožas yra plastiški judesiai. Pilates pratimas negali būti atliekamas iš jėgos ar suvaržymo. Kiekvienas atliekamas judesys turi būti lengvas ir grakštus tarsi paukščio skrydis.

E.Patamsytė mokslinis tiriamasis darbas

,,Pilates treniruočių poveikis moterų liemens paslankumui ir užpakalinės šlaunies raumenų grupės elastingumui”

Draudžiama  paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur, taip pat platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be autorės sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti autorės pavardę ir kauno-pilates-studija puslapį kaip šaltinį.